Destek & Servis

Powerware® BladeUPSTM

Genel Sorular: 

1.       Powerware BladeUPS nedir?

a.   Powerware BladeUPS, günümüzün düşük ve yüksek-yoğunluklu hesaplama ortamlarında kullanılan yüksek güçlü sunucularını, ağ cihazlarını ve depolama sistemlerini korumak için tasarlanmış rack-montaj yeni bir UPS sistemdir.

2.       Powerware BladeUPS üç-fazlı bir sistem midir?

a.   Evet, Powerware BladeUPS üç-faz girişli ve üç-faz çıkışlı bir sistemdir. Standart tasarımların gerilimi; Kuzey Amerika pazarı için 208V, Uluslararası pazarlar için 400V’dur.

3.       Neden bu yeni ürüne bir ‘’numara’’ yerine bir ‘’isim’’ verilmiştir?

a.   Powerware BladeUPS platformu o denli yenilikçidir ki bir ismi hak ettiğini düşünüyoruz. Ayrıca ilerleyen zaman içinde uygun olması durumunda Eaton, ürün gamına eklenecek yeni ürünler için, uygun ise ürün numaraları yerine ürün isimlerini dikkate alacaktır.

4.       Powerware BladeUPS sistemi nerede üretilmektedir?

a.  Powerware BladeUPS’in, Amerika, Meksika ve Çin’in de dahil olduğu bir çok farklı ülkede üretilen parçası vardır. Ana cihazın son montajı Eaton’ın Meksika’daki büyük UPS üretim tesisinde tamamlanır.

5.       Her bir modülün kVA ve kW değeri nedir?

a.   Her bir modülün gücü 12 kVA ve/veya 12kW’dır. Bu özel ürün için kW değerinin kVA değerinden daha önemli olduğunu unutmayın. Bunun nedeni, Powerware BladeUPS’in; hesaplama, depolama ve ağ cihazlarının çok yüksek güç faktörünü (tipik olarak .95 - .99) destekleyecek şekilde tasarlanmış olmasıdır.

6.       Bu ürün başka kW’larda da satılıyor mu?

a.   Bugün için sadece modüler yapıda olan 12kW’lık modül satıyoruz. Dolayısıyla, paralel olarak kaç modül kullanacağınıza bağlı olarak 12kW, 24kW, 36kW, 48kW ve 60kW gücünde bir UPS’e sahip olabilirsiniz. 60kVA, N+1 bir güç sistemi için, 6 dak.’ lık standart aküsü de aynı kabinde yer alacak şekilde bu modüllerden 6’ya kadarını tek bir 42U rack içinde bir arada kurabilirsiniz.

7.       Bir Powerware BladeUPS ne kadar “U” alanı kaplar?

a.   Her bir Powerware BladeUPS modülü EIA endüstri standardına göre “6U” yer kaplar. Her bir“U’’ 1.75 inch’e eşittir, dolayısıyla her bir modül 10.5 inch yüksekliğindedir. 

8.       Powerware BladeUPS sistemleri hangi renklere sahiptir?

a.  Şimdilik Powerware BladeUPS, pazarda yer alan çoğu blade sunucu ve IT cihazı ile uyum sağlayacak şekilde siyah renkte pazara sunulmaktadır.

9.       Powerware BladeUPS uluslararası gerilim ve frekanslarda bulunabilir mi?

a.  Evet, Powerware BladeUPS 400V fazarası gerilimde (faz-nötr gerilimi 230V) üretilmekte ve satılmaktadır. Bu versiyon, 380V - 415V arasında kalan gerilimlere sahip olan ülkelerde de kullanılabilmektedir. Powerware BladeUPS otomatik frekans algılama özelliğine sahiptir. O nedenle, çalışmaya başladığında, giriş frekansı ne olursa olsun, UPS o frekansa uyum sağlar ve sorunsuz şekilde çalışır.

10.     Eaton veri merkezi-soğutma ürünleri de satıyor mu?

a.   Eaton şu anda bir veri merkezi-soğutma ürünü üretmese de Eaton’ın bir çok yetkili satış acentesi ile büyük dağıtımcısının sattıkları ürünler arasında bu ürünler de yer almaktadır.

11.     Eaton, veri merkezimin korunmasına yardımcı olacak hızlı ve yüksek genlikli gerilim değişimlerini önleyen ürünler (Transient Voltage Surge Suppressor, TVSS)satıyor mu?

a.       Eaton, endüstrinin az sayıdaki ‘’elektrik paneli içine’’ monte edilen ürünlerinden birinin de içinde yer aldığı tam bir TVSS ürün ailesine sahiptir. Bu ürünler sizin için yıldırım ve diğer geçici olaylara karşı en üst düzeyde koruma sağlar.

12.     Eaton diğer elektrik sistem ürünleri satıyor mu?

a.       Eaton ürünleri içinde orta gerilimden (<50kV) düşük gerilim uygulamalarına kadar geniş aralıkta değişen elektrik dağıtım ürünleri yer almaktadır. Bu ürünler Cutler Hammer, MEM,Elek, Holec, Bill ve Eaton marka isimlerine sahiptir.

 

Temin Edilebilirlik/Gönderim ile ilgili Sorular:

13.     Paralel Powerware BladeUPS sistemleri ne zaman temin edilebilecek?

a.       Powerware BladeUPS sistemlerinin tümü paralel çalışacak şekilde yapılandırılabilir ve çalıştırılabilir. Bu çalışma şeklinin ürün gönderilmeden önce bildirilmesi gerekir.

14.      Powerware BladeUPS sistemi tam olarak yapılandırılmış bir şekilde mi gönderiliyor?

a.   Şimdilik Eaton, Powerware BladeUPS sistemini rack’larda yapılandırılmış bir şekilde göndermiyor; fakat sahada yapılandırma servisi sunuyor. Bunun yanı sıra ürün geliştiren bazı satıcılar bölgenizde bu servisi size sunabilir. BladeUPS kolaylıkla kurulacak, yapılandırılacak ve yerleştirilecek şekilde tasarlanmıştır. Standart UPS modüllerinin tümü alıcıya gönderilmeden önce tam bir sistem testinden geçirilmektedir. O nedenle ürünü satın alan kutudan çalışan bir cihazın çıkacağından emin olabilir. Hatta ek modüllerle sistem kapasitesinin artırılması bile çok basit bir yapılandırma ve ardından ‘’tak ve güç uygula’’ prosedürünü gerektirecektir. 

15.      Ek güç gerektiğinde, UPS modülü eklemek için BladeUPS sisteminin devre dışı bırakılması gerekecek mi?

a.   Kapasite artırmak için yeni modüller ilave edilirken mevcut BladeUPS modülleri normal çalışmasına devam edebilir. Dolayısıyla kapasite artırımı sırasında IT cihazları korunmaya devam edecektir.

16.     Powerware BladeUPS, içine aküler kurulmuş şekilde mi gönderiliyor?

a.   Gönderimi sırasında UPS kabininin zarar görmesini önlemek için, özellikle uzun mesafelere gönderildiğinde, Powerware BladeUPS modüllerinin aküleri dışarı alınır ve o şekilde kargoya yüklenir. IT rack’ına ve kabinine monte etmeden önce UPS’in içindeki akülerin tekrar çıkarılması gerekmeyeceği için bu durum kurulum açısından bir avantaj sağlayacaktır. Elektronik modül ve akülerin arka kısmında, bunların kolayca monte edilmesini ve çıkarılmasını sağlayan ‘’kör’’ veya kendi kendine hizaya gelen konektörler yer almaktadır.

 

Mühendislik Soruları: Topoloji

17.     Powerware BladeUPS ne tip bir UPS topolojisi sunuyor?

a.   Powerware BladeUPS ‘’hibrid’’ güç teknolojisini sunan, pazardaki ilk üründür. UPS, on-line güç dönüşümünü de içeren çoklu modda çalışır, bu nedenle sistemin sahip olduğu teknolojiye ‘’Double Conversion on Demand” adı verilmiştir. Bu yenilikçi tasarım, UPS’in çok güçlü ve etkin bir güç koruması sağlayacak olan çalışmasını sergileyebilmesi için gerçek bilgisayar güç kaynaklarının tasarım özelliklerini ve davranışlarını dikkate alır.

18.     Normal çalışma sırasında Powerware BladeUPS sisteminin verimi nedir?

a.   Normal çalışma sırasında sistem %97 civarında bir verim sergiler.

19.     Normal çalışması sırasında sistem %97 verime nasıl ulaşır?

a.       Powerware BladeUPS bu çok yüksek verimi kendisini giriş güç kaynağına adapte ederek sağlar ve çalışacağı en etkin modu seçerek bilgisayar ve ağ cihazlarının gereksinimlerini karşılayacak şekilde kesintisiz bir güç sunar. Böylece Powerware BladeUPS on-line çift güç dönüşümü ile kritik yüklerinizi düşük güç kalitesinden korur ve bağlı olduğu AC güç kaynağı daha kararlı hale geldiğinde en iyi verim ile çalışmasını sürdürür.

20.     Eaton neden bu hibrid teknolojiyi ortaya çıkardı?

a.   Günümüzün şirketleri en son teknolojiye sahip yüksek performanslı IT cihazları kullandıkları için artan enerji maliyetleri ile bu cihazların ürettiği aşırı ısı veri merkezleri içinde sorunlar oluşturmaya başlamıştır. Eaton, müşterilerinin verimli ve maliyeti düşük bir UPS çözümü kullanarak bu sorunlarla baş edebilmesine yardımcı olmak amacıyla bu tasarıma yönelmiştir.

21.     Bu UPS sistemi Veri Merkezi veya IT uygulamalarında iyi çalışır mı?

a.    Özellikle yüksek verim ve esneklik dikkate alınarak tasarlanmış olan PowerwareBladeUPS hesaplamanın, ağ işlemlerinin ve depolamanın yer aldığı Veri Merkezleri ve IT uygulamaları için üretilmiştir.

22.      Powerware BladeUPS bilgisayarlarımı şebekede oluşan güç transientlerinden korur mu?

a.      Evet, Powerware BladeUPS ANSI 62.41 surge test spesifikasyonunun da dahil olduğu bir çok mühendislik spesifikasyonunu karşılayacak giriş filtreleme yeteneği ile tasarlanmıştır. Dolayısıyla IT cihazlarınızı, BladeUPS’in girişini besleyen AC şebekede görülebilecek tipik gerilim yükselmelerinden, yıldırımdan veya diğer geçici olaylardan koruyacaktır.

23.     Eğer şebeke girişinde bir gürültü varsa bu gürültü UPS çıkışında da görülür mü?

a.    Girişteki gürültü sistemin giriş tasarımı tarafından filtre edilir. Bu filtreleme ve surge koruma özelliği statik ve bakım bypass çalışma modlarında bypass hatlarını da korur.

24.     Bu UPS için harici bir bakım bypass’a ihtiyaç duyacakmıyım?

a.    Hayır, harici bir bakım bypass’a ihtiyacınız olmayacaktır. Her bir Powerware BladeUPSünitesi otomatik bakım bypass mekanizmasına sahiptir. Paralel olmayan tek bir Powerware BladeUPS sistemi kurduğunuzda, sistem çalışırken yerinden çıkarılabilir elektronik parçalar ve aküler yerinden sökülürse mekanik bakım bypass mekanizması otomatik olarak devreye girer. Çoklu Powerware BladeUPS cihazları paralel konfigürasyonda kurulmuş ise sistem ilk önce yedekleme mi, yoksa kapasite modunda mı olduğunuzu saptar. Yedeklendirmeli yapılandırmalar, bir modüle bakım uygulayacağınız zaman sistemi bakım bypass’ına transfer etmeye zorlamayacaktır. Bununla beraber sistemin aşırı yüklenmemesini sağlamak için kapasite modunda çalışan bir sistem (bir modülün devre dışı bırakılması halinde diğer modüllerin aşırı yüklendiği sistem), bir modül bakım için sistemden çıkarıldığında bakım bypass’ına yük transferini gerçekleştirecektir.

 

Kurulum ile İlgili Sorular:

25.      Uluslararası UPS’in girişi için ihtiyaç duyulan tipik giriş devre kesicisinin kapasitesi nedir?

a.    Tek başına kullanılan uluslararası (400V) 12kW modül 32A akım kapasiteli giriş devre kesicisi kullanır. 60kW’a yükseltilmiş veya 60kW N+1 sisteme yükseltilecek olan UPS sisteminde 160A@400V değerinde devre kesici kullanılacaktır.

26.      Sistemimi 60kW’a yükseltmek istemiyorsam tam akım kapasiteli bir devre kesici kullanmam gerekir mi?

a.    Hayır, eğer sistemi sadece 12kW’lık artışlarla daha alt güçlerde (24,

36, 48) kullanmayı planlıyorsanız daha küçük bir devre kesici kullanabilirsiniz. Öneriler için lütfen kullanıcı kılavuzuna bakın.

27.      BladeUPS’in girişinde nötr hattı kullanılması gerekir mi?

a.    Evet, tek modül veya tam bir 60kVA sistem için mutlaka giriş nötrü kullanmalısınız. Nötr hattına ihtiyaç duyan yükler için olduğu kadar giriş gerilimi ölçüm referansı için de nötr kullanılmalıdır.

28.      Uluslararası tek bir 12 kW sistem için ne tip fiş kullanılmalıdır?

a.    400V sistemde kullanılan fiş IEC tipte IEC309-32A model numarasına sahiptir. Bu fiş biri nötr, biri toprak ve üçü üç faz için olmak üzere toplam beş uçlu 32A’lik bir fiştir.

29.      12kW tek UPS modülün bağlantılarını yapabilirmiyim?

a.    Hayır, şu an için kendi başına tek bir cihaz  fiziksel olarak bağlanabilme imkanına sahip değildir.

Bununla beraber tüm paralel bağlı sistemler BladeUPS paralelleme barası kullanır ve birbirine bağlanabilir.

30.      BladeUPS yükseltilmemiş zemin uygulamalarında kullanılabilir mi?

a.    BladeUPS yükseltilmiş zemin olsun veya olmasın, herhangi bir ortamda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Tekli modül sistem açık herhangi bir 6U alanda herhangi bir rack’a yerleştirilebilir. Giriş güç kablosu, eğer çıkış kablosu ayrıca seçilmişse (çıkış güç kablosu 1.22 mt uzunluğundadır) ve BladeUPS yapılandırılabilir güç dağıtım modülümüzle (RPM) kullanılacaksa ya 1.82 mt uzunluğundadır, ya 3.66 mt uzunluğundadır. Paralel sistem kabinin en alt kısmında yer alan bir “power wire-way” ile gelir. Bu kablo yolu gerektiğinde kablo kanallarının (conduits) tabana, tavana veya yan taraflara yerleştirilebilmesine izin verir. Kabinin alt kısmında bulunan kablo kanalı yerleştirme plakaları montaj teknisyeni tarafından kolayca delik açılabilmesi için yerinden çıkarılabilir. Yükseltilmiş zemin olmayan kurulumlarda kablo kanalı tüm IT kabininin üst kısmında olabilir.  Yükseltilmemiş zemin uygulamalarında gelişmiş bir kurulum için kabin üst kısmında kablo yolu olan ilave bir paralelleme bara sistemi yakında satışa sunulacaktır.

31.      Sistemleri birlikte paralellemek için ne gerekiyor?

a.    Sistemlerin paralellenmesi çok kolaydır. Öncelikle sipariş edilebilir olan hali hazırda 42’’ derinlikteki Eaton 42U kabine kurulmuş bir BladeUPS parallelleme bara sistemine ihtiyacınız olacak.  Ardından BladeUPS modüllerini 60kW (N+1) kapasite sisteminde 1’den 6’ya kadar herhangi bir sayıda kabin içine kurmalısınız. Bu modüllerin her biri bir kablo ve modülü bara sistemine bağlayacak bir kilitleme mandalı ile gelmektedir.Paralellenecek sistemler Hot Sync CAN Bridge Card olarak isimlendirilmiş bir bağlantı kartıyla gelmektedir. Bu kart, sistem bilgisi ile sistem durumlarının paralel modüller arasında dolaşmasını sağlar. Bu kartların kullanılması, paralel bağlı herhangi bir sistem üzerindeki herhangi bir göstergeden sistem ve her bir modül durumunun izlenmesine izin verir. Birden fazla modül kurulduğunda iki adet küçük jumper kablosu kullanılacaktır. İlki, her bir CAN kartındaki bir RJ45 portuna takılan 18 inch ağ patch kablosudur. Bu, her bir kartın üzerinde bulunan  iki portu (CAN IN / CAN OUT) kullanarak sistemlerin ‘’daisy chained’’ (alttaki bir sonraki üsttekine bağlanacak şekilde) olmasını sağlayan, üniteler arasındaki ortak bir haberleşme yoludur. İkinci jumper kablosu iki pinli örgülü bir kablodur ve ilk jumper kazayla yerinden çıkarılırsa veya bozulursa ikincil çalışma modu durum işaretini bildirmek için kullanılır. Bu iki pinli jumper ilk jumper’da bahsedildiği şekilde bağlanır.

32.      Daha fazla kapasiteye ulaşmak için bir tane BladeUPS 60kW sistemden daha fazlası birlikte paralel bağlanabilir mi?

a.    Hayır, her bir 60kW sistem bağımsız bir sistemdir. 208V 60kW sistemin çıkışı 166A’dir ve bu paneller NEC derating’inden sonra tipik olarak sadece 180A akım kapasitesine sahip olduğu için 225A panellerin sunduğu tipik güç dağıtımı ile sorunsuz şekilde çalışır.Her bir 400V modülün çıkış akım kapasitesi 17.3A’dir dolayısıyla 60kW için bunları paralellemek size 100A’lik bir dağıtım sisteminde sorunsuz çalışacak 87A’lik bir kapasite sağlar.

b.      Kullanıcıların hem UPS gücünü, hem de dağıtımı aynı zamanda kullanıma sunmasına izin veren Powerware RPM (Rack Power Module)’i de ayrıca 12kW’lık artımlarla kullanabilirsiniz; o nedenle çok sayıda 60kW sistemleri bir arada paralellemenin bir avantajı yoktur.

33.     Hangi kesitteki iletkenler 60kW paralel bara sistemine uygundur?

a.    BladeUPS paralelleme barası, paralel bara sisteminin hem girişinde hem de çıkışlarında 8AWG (13.3mm)’den 350kcmil (177mm)’e kadar basınçlı terminal bloğu kullanır.

34.      RPM kullanılarak güç her bir sistemin arkasından olduğu gibi güç paralel bara çıkışından da alınabilir mi?

a.    Evet, paralel yapılandırmada her bir bağlantı noktasına bütün modüller güç uyguladığı için güç aynı zamanda her iki kaynaktan da alınabilir. Her bir BladeUPS’in arka kısmında özel tasarlanmış bir çıkış konektörü vardır. Bu konektör Rack Güç Modülü (RPM) ile kullanılmak üzere tasarlanmış ayrı bir üç fazlı devre kesicisi (50A@208V,

30A@400V) ile korunmaktadır. Çıkış konektörlerinin ve BladeUPS kasasının arka kısmındaki devre kesicilerinin her biri bağlı yüklere dağıtılmak üzere maksimum 12kW ile yüklenebilir.

 

Generatör üzerinden Çalışma ile İlgili Sorular:

35.     Powerware BladeUPS bir generatör ile düzgün çalışır mı?

a.    Powerware BladeUPS generatörlerle son derece uyumlu şekilde çalışır. Frekans kabul penceresi, sistemin generatörden, hatta generatör olması gereken kararlılıkta olmadığı durumlarda bile, sorunsuz çalışmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Generatör en temiz çıkış gerilimini üretmese de yüklerin ihtiyacı olan gücü alabilmesini sağlayan çift güç dönüşüm teknolojisi uygulanmaktadır. Bu en son üretim teknolojisi, generatörünüz ilk satın aldığınız zamanki gibi verimli çalışmasa bile cihazınızın çalışmaya devam etmesini ve UPS akülerinin şarjlı kalmasını sağlar.

36.      Generatörümün frekansı geniş aralıkta değişmeye başladığında sistem beni koruyacak mı?

a.    Evet, koruyacaktır. Powerware BladeUPS sistemi akıllı bir sistem olarak tasarlanmıştır. Gerçekte, Powerware BladeUPS evirici çıkışının, değişen giriş frekansına senkron olmadan (çift güç dönüşümü) oluşmasını sağlayacak kadar zekidir. O nedenle çıkışında kararlı, 50 veya 60 Hz çıkış frekanslı bir gerilim oluşturur ve bunu aküden çalışmaya geçmeden gerçekleştirir. Bu şekilde şebeke elektriği kesildiğinde, veya şebeke gerilimi geri geldiği zaman şebekeye yeniden transfer işlemi sırasında bir kesinti oluşması durumunda BladeUPS akülerinizi koruyacaktır.

37.      Cihazda bir “on generator (generatörde)” kontağı var mı veya acil durum generatörünün çalıştığını öğrenmenin bir yolu var mı?

a.    Evet, cihazda ‘’on generator’’ durumu için kullanıcı tarafından programlanabilen bina alarm girişleri bulunmaktadır.

 

Yönetilebilirlikle ilgili Sorular:

38.     Sistemin durumlarını herhangi bir modülün ön panelinden gözleyebilirmiyim?

a.    Evet, tüm paralel bağlanmış modüller CAN bus üzerinden bağlanır, dolayısıyla sınırlı sistem veya tek modül durumu herhangi bir göstergeden izlenebilir.

39.      Paralel bağlanmış bir sistemde bir WEB/SNMP kart’ından fazlasına gerek duyacakmıyım?

a.    Hayır, bu, sistem durumunu izlemek için bir zorunluluk değildir. Bir adet WEB kartı tüm paralel bağlı modüllerin tek bir sistem olarak yönetilebilmesine izin verir. Eğer kullanıcılar daha detaylı bilgiye erişmek isterse her bir sistemde bir kart kullanabilir. WEB/SNMP bilgisinde bir yedekleme gerekiyorsa, paralel sistemde iki adet kartın kullanılması size bu imkanı sağlayacaktır.

40.     Tek bir sistemi ön panelden devre dışı bırakabilirmiyim?

a.    Evet, bir ünitenin devre dışı bırakılması oldukça kolaydır, veya arzu ederseniz tüm sistemi de devre dışı bırakabilirsiniz.

41.     BladeUPS’i ModBus ile satın alabilirmiyiz?

a.    Her bir BladeUPS’in arka tarafında bulunan haberleşme kartlarının takılabileceği slot’lar, Modbus kartı da dahil olmak üzere standart haberleşme kartlarımızı destekler. Ayrıca yüksek akımlı uygulamalarda veya bilgisayara sinyal gönderilen uygulamalarda kullanılabilecek kuru kontak röleler de sistemde kullanılmaktadır.

42.      BladeUPS seri haberleşme ile mi geliyor?

a.    Evet, her modülde bir seri haberleşme portu bulunmaktadır, dolayısıyla her bir rack sunucusuna bağlantının gerektiği tek birimli kullanımlarda sistem yönetimi ve yüklerin dikkatli şekilde devre dışı bırakılmasıyla ilgili komutlar sunuculara, her bir sistem ile birlikte bedava gelen Lansafe yazılımı üzerinden gönderebilir.

Dr. Vehbi BÖLAT, TUNÇMATİK A.Ş